2010. december 9.

Hurrá, működik a LibreOffice

Ugye még mindenki méltóztatik emlékezni a történetre: az Oracle 2010 januárjában 7,4 milliárd dollárért felvásárolta a Sun Microsystemset, vele együtt pedig a MySql-t, a Javát és az OpenOffice-t is. Aztán röpke gondolkodás után ezzel a lendülettel beperelte a Guglit, vagy valami hasonló. Ekkor egyesek elmerengtek, vajon mi lesz a nyílt forráskóddal, ha egy mamut néhány milliárdért felvásárolhatja, és mi lesz az OpenOffice-szal, ha két mamut tisztességgel gyűrni kezdi egymást mellette?
Nos, pillanatnyilag úgy tűnik az lett, h az OpenOffice eredeti fejlesztői szépen visszavették a projektjüket, és LibereOffice néven folytatják azt, mert az OpenOffice név az Oracle tulajdona maradt, és nem akar megválni tőle. Kérdés: mire kell nekik? Kérdésnek jó a kérdés, egyszer biztosan meg is tudjuk majd a választ, most azonban engem ennél sokkal jobban érdekel, h a magyar FSF.hu alapítvány örvendetesen gyorsan reagált a történésekre és a most letölthető Béta LibreOffice-ban már ott is van a magyar nyelv (király!), ahogy már a finn nyelvi készlet is megvan. Egyszerűen örömtelien sok nyelven beszél a LibreOffice. Én ezt úgy élem meg, h élni fog a projekt, bár távolról sem elképzelhetetlen, h az Oracle perekkel igyekszik majd megfojtani.
Mellékesen említem csupán, h a finn Igazságügyi Minisztérium "nemrég" (2006.dec.5.) átállt az OpenOffice-ra, és ezt a lépést errefelé diplomamunkák születése kíséri, ugyanis nem félanalfabéta, szellemi, emberi toprongy politikusok döntenek az ilyen kérdésekben, hanem szakemberek végeznek kutatásokat a lehető legalaposabban, tudományos igénnyel körüljárva a témát, aminek diplomamunkák, doktorátusok, és hasonló dokumentumok a melléktermékei. Tehát nagyon valószínű, h a finn LibreOffice, legalább is itt, erősen támogatott lesz, éppen ezért jó hír, h az FSF.hu is tartja egyelőre a lépést. Szóval, örülünk, örülünk bizony, bár az kétségtelen, h a meccsnek még nagyon az elején vagyunk.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése